Doritis pulcherrima
Synonim: Phalaenopsis esmeralda Rchb. f. Phalaenopsis antennifera Rchb. f. Phalaenopsis buyssoniana Rchb. f. Phalaenopsis mastersii King and Pantl. Phalaenopsis pulcherrima (Lindley) J. J. Smith.
Występowanie:
Szeroko rozprzestrzeniony począwszy od północno-wschodnich Indii poprzez Birmę, Tajlandię, Kambodżę, Laos i Wietnam i dalej na południe przez Malezję, Sumatrę do Borneo. W Tajlandii spotyka się je we wszystkich regionach z wyjątkiem najbliższych okolic Bangkoku. Zwykle spotyka się je na niskich wysokościach, ale znane są przypadki napotykania ich na wysokości nawet 1300 m. Rosną zwykle jako storczyki naziemne, w cieniu krzewów i zarośli. Zazwyczaj jest to piaszczysta, dobrze przepuszczalna gleba zawierająca domieszki szczątków organicznych.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 39°C i 10°C. Średnia wilgotność ponad 70% przez cały rok. Opady od 30 mm w grudniu i styczniu do 254 mm w październiku. Średnie temperatury (dzień/noc) od 29,4/17,8°C w styczniu do 31,3/23,6°C w czerwcu. Okres kwitnienia: Może kwitnąć w ciągu całego roku, ale maksimum przypada jesienią.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych pochodzi z doniesień hodowców. W naturze rośliny te kwitną głównie od lata aż do jesieni, ale zdarza się, że mogą kwitnąć prawie cały rok. Rośliny pochodzące z Półwyspu Tajskiego mają bardziej zmienne kolory i mocniej odgięte płatki obu okółków niż rośliny pochodzące ze wschodniej Tajlandii.
Uwagi dotyczące hybryd:
Liczba chromosomów wynosi: 2n = 38. Dla odmiany buyssoniana, 2n = 76. Rośliny te są z powodzeniem krzyżowane z rodzajem Phalaenopsis, dając hybrydy znane jako Doritaenopsis.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to stosunkowo niewielki storczyk naziemny z wyprostowanym pędem osiągającym 15 cm wysokości, ale zwykle niższym. Dość często wytwarza boczne odrosty i nienaruszona roślina może tworzyć gęste kępy złożone z 10 i więcej przyrostów.
Pseudobulwy/łodyga:
Brak.
Liście:
Liście mają 5-15 cm długości. Na każdym przyroście wyrasta nawet 12 dość sztywnych, twardych, skórzastych liści. Są one zielone, często zabarwione na purpurowo, zwłaszcza na spodniej stronie, mają 2,5-5,0 cm szerokości i zaokrąglone albo szpiczaste wierzchołki.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma zwykle 20-60 cm długości, ale może osiągać nawet 90 cm. Sztywny, wyprostowany lub nieco pochylony kwiatostan może być cienki i wysmukły albo gruby. Choć zwykle są one pojedyncze, to czasem zdarza się, że się rozgałęziają.
Kwiaty:
Na górnej części każdego kwiatostanu otwiera się kolejno przez dłuższy okres czasu 10-20 oddalonych od siebie efektownych kwiatów. W przypadku przedłużonego okresu kwitnienia może się rozwinąć nawet 30 kwiatów. Kwiaty mają zwykle ok. 2,5 cm średnicy, ale ich wielkość może się wahać w przedziale od 1,2 do 5,0 cm. Mają one wyjątkowo zmienną kolorystykę, a zabarwienia mogą być od białych do ciemnopurpurowych, przy czym na ogół są blade różowo-purpurowe do fioletowo-różowych. 3-klapowa warżka ma zwykle kolor ciemniejszy niż płatki obu okółków, a jej działki boczne są zwykle ciemniejsze niż działka środkowa. Działka środkowa ma często blado-lawendowe żyłki na środku, a wokół tarczki zabarwienie żółte lub kremowo-białe.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |